02272020štv
Mgr. Andrej Budai - fotografické a video služby - svadby, stužkové slávnosti, školské rozlúčky, plesy, promócie, birmovky, prvé sväté prijímania, rodinné a firemné stretnutia a akcie, spoločenské a športové podujatia...

Laureátmi Akademickej Nitry 2016 sú Hornád a Promni

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

NITRA 8. júla 2016 - Jubilejný štyridsiaty ročník Medzinárodného akademického festivalu folklórnych súborov Akademická Nitra 2016, ktorý je jediným festivalom tohto druhu na svete, už pozná svojich víťazov.

Laureátmi Akademickej Nitry 2016 sú Hornád a Promni

Zahraničným laureátom sa stal Folklórny súbor Promni z Poľska a domácim Folklórny súbor Hornád z Košíc. Rozhodla tak sedemčlenná odborná porota a vo štvrtok 7. júla 2016 počas Galaprogramu víťazov ocenili prezidentka festivalu PhDr. Miroslava Líšková, PhD., a člen poroty Mgr. art. Péter Lévai, PhD.

Ľudový umelecký súbor Žofie Solarzowej Promni, ktorý reprezentuje Varšavskú školu spoločenských vied, si porotu i divákov získal pásmom s názvom „Tańce Lachów Sądeckich“. Program zahŕňal spevy a tance, vyjadrujúce pyšný i slobodný charakter miestnych obyvateľov.

Folklórny súbor Hornád pôsobiaci pri Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach zvíťazil s programom „Maľovaní“ v choreografii Mgr. Štefana Šteca: „Viackrát sme sa stretli s folklórnou skupinou Parchovianka z Parchovian. A vždy sme boli v nemom úžase, a to ešte predtým ako začali spievať a tancovať. Boli krásni, upravení, hrdí, doslova naškrobení a farební. Toto cítime v 21. storočí z ľudí z jednej zemplínskej krojovanej obce. Aké pocity mali návštevníci Zemplína v minulosti? Ako sa s ním pasovali umelci? Krása, ktorú chcete zvečniť. Každý jeden okamih týchto Zemplínčanov bol vizuálny zážitok. Boli maľovaní!“

Choreografia „Maľovaní“ spracováva autentické zápisky umelca, impresionistického maliara Jozefa Teodora Moussona, ktorý v roku 1911 prišiel do Michaloviec ako učiteľ a tvoril až do začiatku 40. rokov 20. storočia. Popis jeho pocitov z nepoznanej krásy krojovaného Zemplína a jeho tradičného obyvateľstva, ktoré následne spracovával a stvárňoval na plátne, inšpiruje súbor a zároveň nádherne dopĺňa možnosti interpretácie, poznanie emócii, pocitov, krásy tradičnej kultúry dolného Zemplína v konkrétnom období jeho tvorby.

Andrej Budai photo

Bronzové pásmo získali: ADMIU Azerbajdžan, Torysa Košice, strieborné pásmo: Ponitran Nitra, Gymnik Bratislava, Technik Bratislava, Ekonóm Bratislava, Poľana Zvolen, Stavbár Žilina, Mladosť Banská Bystrica, Zobor Nitra, Gergana Bulharsko, Sukhishvilebi Gruzínsko, zlaté pásmo: Borievka Košice, Promni Poľsko, Hornád Košice, Poľana Brno Česká republika.

Zvláštne ocenenia poputovali Folklórnemu súboru Poľana z Brna z Českej republiky za udržiavanie slovenských folklórnych tradícií v zahraničí (Ocenenie rektora Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre) a Tomášovi Blažekovi z FS Ponitran za štýlovú interpretáciu gajdošských piesní z okolí Nitry (Ocenenie primátora mesta Nitra).

Špeciálne ocenenie, a to Cena Folklórnej únie na Slovensku, získali Ľubomír Hobza a Veronika Balážiová z FS Ekonóm z Bratislavy za sólovú tanečnú interpretáciu a Nikolozi Pukhashvili a Beka Esiava z Folklórneho súboru Sukhishvilebi z Gruzínska za výnimočné sólové tanečné umenie.

Ocenenie prezidentky festivalu Akademickej Nitry 2016 získal FS Sukhishvilebi a FS ADMIU z Azerbajdžanu, oba za umelecký dojem.

Reprezentačný Galaprogram, ktorý bol skvelou prehliadkou toho najlepšieho z festivalu, ukončilo symbolické odovzdanie „štafety“ Technickej univerzite vo Zvolene, ktorá bude organizovať Akademickú Nitru 2017.

Festival Akademická Nitra sa však ešte nekončí. Tu je program na nasledujúce dni:

Piatok 8.7.2016
18:00 – 19:30
„Hosť do domu, Boh do domu“ (program zahraničných súborov)
FS Promni Poľsko - Jarok
FS ADMIU Azerbajdžan - Podhorany
FS Gergana Bulharsko - Zlaté Moravce

Sobota 9.7.2016
12:00 – 13:00
„Hosť do domu, Boh do domu“ (program zahraničných súborov)
FS ADMIU Azerbajdžan - Malá Lehota
LTD Sukhishvilebi Gruzínsko - Malá Lehota

Fotogalérie nájdete tu: http://www.akademickanitra.ukf.sk/2016/fotogalerie.htm

Autorka článku: Jana Krajčovičová

POZRITE SI TIEŽ:

Portál Nitraonline.sk hľadá

ambiciózneho, zodpovedného a iniciatívneho človeka na pozíciu manažér/manažérka portálu pre komplexnú správu portálu a obchodné zastúpenie!

Taktiež hľadáme spolupracovníkov pre dopisovanie, realizáciu fotoreportáží a videoreportáží, redaktorskú prácu. Príp. ak sa venujete, alebo poznáte niekoho, kto by rád pracoval ako obchodný zástupca pre portál Nitraonline.sk s bezkonkurenčnými províziami, resp. ak poznáte niekoho, kto sa venuje, alebo by sa chcel realizovať napr. v tvorbe zaujímavých videí, video relácii, fotoreportáží, dopisovaní pre portál Nitraonline.sk, ozvite sa.

Tel.: 0903 671 087

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Viac na: http://www.nitraonline.sk/pracovne-ponuky/669-manazer-obchodny-zastupca-redaktor-fotograf-portalu-nitraonline-sk

Staňte sa spolutvorcom portálu NITRAONLINE.sk!

Ak je vo Vašom okolí niečo, na čo by ste chceli upozorniť, stalo sa niečo vo Vašom okolí, posielajte nám tipy, fotografie, videá, informácie, radi ich budeme na portáli Nitraonline.sk uverejňovať. Posielajte na e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., alebo telefonicky na: 0903 671 087.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Podporte nás

Páči sa Vám NitraOnline.sk a naša práca? Podporte nás...

Suma:
 EUR

Spolupracujeme s

 

Najnovšie firmy

TV program:


get('twitter')) == 1) { ?>